et-kavurmaEt Kavurma Gerekli Malzemeler

  • 500 gr kuşbaşı doğranmış et
  • 1 adet soğan
  • 2 adet sivri biber
  • Karabiber, kimyon, pul biber, tuz

Et Kavurma Tarifi

Kavurma yumuşak et ile yapıldığı zaman daha lezzetli olmaktadır. Koyun eti ve dananın sırt bölgesinden yararlanılarak yapılacak olan kavurma damak zevkinize hitap edecektir. Kavurma yaparken etinizin yağlı kısımlarından kullanırsanız tencerenize fazladan yağ eklemek zorunda kalmazsınız. Yağlı etiniz ile kavurma işlemini 5 dakika kadar uygulayın. Etiniz fazla yağlı değilse biraz zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Etin lezzetli olması açısından orta ve kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir.

Kavurma işlemi etler suyunu salınca suyun buharı ile pişmeye devam eder. Arada kavurma karıştırılarak etlerin her tarafının güzelce kavrulması sağlanmalıdır. Buhar ile yaklaşık 15 dakika pişen etlerin üzerine soğan eklenerek kavurma işlemine devam edilir. Soğanlar kavrulduktan sonra biberler eklenerek kavurma işlemine devam edilir.

Etin piştiğinden emin olduktan sonra damak zevkinize göre baharat ekleme işlemine geçebilirsiniz. Tuz et kavrulmaya başlanırken ilk başta konulmalıdır. Aksi taktirde kavurma bittikten sonra tuz eti sertleştirmektedir.

Diğer Konularımız
Et Kavurma Tarifi için Yorum Yapın